Iepazīsti aitu uzvedību

Aitu uzvedība

Kas pirmais ienāk prātā, izdzirdot vārdu “aita”? Mīlīgi jēriņi? Varbūt miermīlīgi dzīvnieki, kas savā nodabā ganās zaļā pļavā? Visticamāk, ka mazākumā būs tie, kuriem aitas saistās ar badīgiem auniem. Kā izrādās, strādājot fermā, traumatisms nav saistīts tikai ar neuzmanīgu apiešanos ar tehniku un instrumentiem, bet arī ar nepārdomātu rīcību ar dzīvniekiem. Kā liecina Jaunzēlandes zemnieku iesniegtie dati, 2013. gadā aitu izraisītās traumas tika reģistrētas 1612 gadījumos.

Šīs traumas lielākoties ir saistītas ar nepareizu dzīvnieku pārvaldību un loģistiku. Pārdomāta un dzīvnieku psihei pieskaņota rīcība palīdz ne tikai izvairīties no traumām, bet arī uzlabot aitu ganāmpulka veselību.

Jāatceras, ka aitas ir izteikti bara dzīvnieki. Aitai jāredz citas aitas, pat ja esat to novietojuši karantīnā. Tās seko viena otrai un centīsies par katru cenu uzturēties kopā grupās. Stresa situācijā tās bēgs nevis paliks un cīnīsies. Ja aita nodalās no bara, pievērsiet tai pastiprinātu uzmanību. Ir liela varbūtība, ka tā ir slima. Ja aita, kas līdz šim mājās nāca pa priekšu baram, ierodas pēdējā, pārliecinieties, ka tā ir vesela. “Pudeļjēri” bieži vien uzskata cilvēku par savu baru un uzticīgi seko tam līdzi. Atcerieties, aitas nav govis. Daudz labāk tās jutīsies jums aiz muguras. Pieradiniet aitas sev sekot, jo dzīt tās uz priekšu, atrodoties bara aizmugurē, ir daudz grūtāk. Šādos brīžos neaizstājams palīgs būs labi apmācīts ganu suns.

Aitas ir “tradīciju” dzīvnieki, kam patīk rutīna un viss ierastais. Tās visu cenšas darīt barā. Ja ēd, tad visas kopā, ja kāda dzer, tad noteikti dzert atnāks vēl kāda. Ja tās ir pieradušas ārā iet pa vienām durvīm, tās izjutīs diskomfortu, ja šo paradumu mainīsiet.

Aitām ir ļoti izteikta “bēgšanas robeža” jeb attālums, kādā tās ļaus pienākt potenciālajam ienaidniekam, tai skaitā arī saimniekam. Protams, cilvēku, kas ar tām strādā ikdienā, tās pielaidīs daudz tuvāk nekā nepazīstamu svešinieku.

Tām ir laba redze, dzirde un oža.

Atkarībā no vilnas daudzuma uz galvas, aitas redzesloks svārstās no 191 līdz 306 grādiem. Tas nozīmē, ka neliela galvas kustība ļaus aitai redzēt visapkārt. Tomēr sīkas detaļas aitas nespēj saskatīt. Tās baidīsies iet cauri daļēji atvērtiem vārtiem, vai vispār atteiksies to darīt. Aitas izvairās no vietām, kur tās slikti redz – noēnotas, tumšas vietas.

Dzirde aitām ir lieliska. To ausu forma ne tikai palīdz noteikt skaņas avota atrašanos, bet arī pastiprina skaņu un ļauj saklausīt klusas skaņas. Aitas satrauc skaļi un neparasti trokšņi. Lai mazinātu stresu, runājiet ar aitām mierīgā, pieklusinātā balsī, jo īpaši tad, kad cenšaties tās noķert. Pat ja esat dusmīgs, jēga klaigāt nav nekāda. Aitas būs tikai grūtāk savaldīt.

Oža aitām ir daudzkārt labāka nekā cilvēkam. Aitas savus jērus atrod pēc smaržas, tāpat arī jēri savu māti. Ņemiet vērā šo faktoru, kad vēlaties svešu jēru piešķirt aitu mātei. Adoptēšana būs daudz veiksmīgāka, ja izdosies apmānīt aitas degunu.

Ja aitas vēl ir visai miermīlīgas un aitu, kas mīl badīties, iespējams, pat nebūsiet saticis, tad aunam tas ir dabisks instinkts. Jo īpaši jāuzmanās laikā, kad auns ir ganāmpulkā, kur aitas meklējas. Šādā situācijā auns var būt īpaši agresīvs un radīt nopietnas traumas. Nekad nepagriez muguru aunam! Daži ekspemplāri pat galvas pakasīšanu uztver kā izaicinājumu un metas cīņā. Ja esat pietiekami acīgs un veikls, no auna varēsiet izvairīties. Drūms skatiens, brīdinoši blējieni, nodurta galva un atkāpšanās ir nepārprotami signāli, ka auns ir nolūkojis jūs par savu “boksa maisu”. Šādā brīdī strauji mainiet savu atrašanās vietu. Auns tik ātri nespēs reaģēt un jūs varat tikt cauri sveikā.

Mierīgas aitas ir daudz vieglāk vadīt. Ja nepieciešams aitas apskatīt (nosvērt utt.), tad vēlams aitas organizēt, izmantojot šaurus gaiteņus un taisnstūra nožogojumus. Kad esat aitas sadzinuši šādā nožogojumā, nevajag mesties tās uzreiz apstrādāt, ļaujiet tām nedaudz nomierināties. Tāpat arī neleciet pie aitām pāri nožogojumam, bet lēnām un mierīgi ieejiet pa vārtiem.

Nerespektējot aitu uzvedības principus, iespējams gūt dažādas traumas, kuru smagums var svārstīties no viegliem nobrāzumiem līdz pat lauztām ribām un smadzeņu satricinājumam. Vērojiet savas aitas un iepazīstiet šos interesantos dzīvniekus labāk, tas atvieglos jūsu ikdienas darbu!

Avots: http://www.aitas.lv/jaunumi/uzmanies-no-aitam.html

Aitu cirpšanas pakalpojumu var pieteikt pa tālruni 22185744 vai 26704737.